PROFESIONÁLNI AUTORI

Náš tím tvoria vysokoškolsky vzdelaní autori s dlhoročnými skúsenosťami v tvorbe odborných podkladov.

DODRŽIAVANIE TERMÍNOV

Podklady odovzdávame vždy v dohodnutých termínoch, pričom ponúkame možnosť expresného vypracovania podkladov.

100% ORIGINALITA

Všetky podklady sú vypracované ako originál na základe požiadaviek klienta – žiadne plagiáty.

CENOVÁ PONUKA DO 24 HOD.

Do 24 hod. pridelíme autora, ktorý zváži individuálne požiadavky klienta a zašlem cenovú ponuku.

10 vecí, ktoré potrebujete vedieť skôr, ako sa pustíte do dizertačnej práce

Doktorandi majú okrem príjemného miesta na univerzite, učiteľských aktivít a kontrol študentov počas skúšok ešte jednu, nie vždy milú povinnosť. Ide o písanie dizertačnej práce, rozsiahleho diela, na ktoré máme spočiatku veľa času, ale keď ho zanedbáme, môže sa nám to nepríjemne vypomstiť. Napríklad aj tak, že na konci skrátka „nestíhame“. Ak je celé doktorandské štúdium ešte len pred vami, týchto desať vecí by ste o dizertačnej práci rozhodne mali vedieť.

Nestíhať je problém

Ak si z čias vysokoškolského štúdia a písaniabakalárky adiplomovky pamätáte najmä žúry a zábavu, a potom tri dni a tri noci zbesilého písania, tu to neplatí. Nestíhať je problém z toho dôvodu, že už nie ste v pozícii študenta. To znamená, že ak práca nebude hotová včas, čaká vás predĺženie štúdia, ktoré si univerzita rada spoplatní. A nezabudnite, že teraz ste s profesormi naozaj kolega. Ak sa ukážete vo svetle nezodpovednosti a odložených termínov, môže to znamenať, že na univerzite stratíte miesto.

Najprv kredity

Mať hotovú dizertačku, to je fajn. Ale skôr, ako pristúpite k obhajobe, musíte absolvovať všetky náležitosti štúdia, ako napríklad získaný určený počet kreditov. Takže žiadne odkladanie. Každá univerzita má určený počet kreditov, ktoré musíte mať na konte, a väčšinou nejde o nízke číslo.

Vedecké štúdie

Mnoho univerzít od svojich doktorandov vyžaduje, aby mali za sebou minimálny počet vedeckých publikácií. Je dobré odbaviť si túto povinnosť skôr, a nie riešiť ju na poslednú chvíľu.

Pozor na citácie

Ak ste sa bakalárku či diplomovku poňali pohodovým štýlom, pripravte sa na to, že pri dizertačnej práci to tak nebude. Jedným z problémov je citovanie a parafráza. Označuje autorov naozaj starostlivo a rovnako pozorne ich aj vyberajte. Porušenie autorských práv je u doktoranda vážna vec. Obzvlášť, ak porušte práva niektorého kolegu.

Detaily práce

Kým pri bakalárke a diplomovke sme si zvykli na kolekciu termínov – číslovanie na stred, najprv skratky, potom obsah a podobne, pri dizertačných prácach je to inak. Zistite si teda vopred, aké podmienky na číslovanie, veľkosť a druh písma, postupnosť či používanie zdrojov má vaša fakulta. Veľakrát sú pravidlá zmenené.

Nápaditosť je dôležitá

Či už si zvolíte netradičný výskumný problém, zaujímavý spôsob metódy výskumu, premenné, ktoré sú zatiaľ novinkou, dôležité je zaujať. Veľký pozor si treba dať na používanie dotazníku. Ak si zvolíte nevhodnú cieľovku, výsledky môžu byť ponuré. Mnoho doktorandov dnes spája dizertačnú prácu s vlastným projektom, nápadom, podnikaním, alebo zistia, že ich baví práca so študentmi natoľko, že vymyslia zlepšenie vyučovacieho procesu, aby priniesli univerzite nejaké pozitívum. Hľadáte tému svojej dizertačky. Spýtajte sa sami seba, aký problém je natoľko pálčivý, aby ste sa doňho pustili. 

Predložte vlastné publikácie

Ak ste odborný a analytický typ, môžete sa na dizertačku pripravovať od začiatku štúdia. Ako doktorand máte priestor publikovať v časopisoch, ročníkových prácach či vydať vlastnú publikáciu. Na základe týchto čiastkových prác tak môžete vytvoriť dizertačnú prácu ako celok. Existuje profesor, ktorý sa v dizertačnej práci venoval rozborom svojich obľúbených filmov. Spojiť príjemné s užitočným sa skrátka oplatí.

Pozor na opravy

Dizertačnú prácu musíte odovzdať nielen v elektronickej, ale aj tlačenej podobe. Ak sa vám stane, že práca už je nahodená v systéme, a vy ste na nej ešte našli chyby, alebo už je v tlači, a vy chcete pár informácií doplniť, nerobte to. Tlačená aj elektronická podoba musí byť identická.

Správne zdroje

Ak ste už v polovici práce, začínajú vám dochádzať sily, alebo neviete ako ďalej, vyhľadajte pomoc. Najjednoduchší spôsob je inšpirovať sa dizertačnými prácami zo zahraničia. Stačí aj susedné Česko a okamžite získate nadhľad a nápady. Dizertačné práce dostupné na internete vám pomôžu v najmä zoznamom literatúry, formulovaním metodológie alebo zdrojmi. Kvalitné práce na študijné účely ponúka napríklad Masarykova univerzita.

Čaká vás verejná obhajoba

Ak máte radi americké filmy, toto sa vám bude páčiť. Obhajoba dizertačnej práce vyžaduje zasadnutie komisie, kde vás čaká verejná odborná diskusia. Okrem vyžehlenej košele si pripravte dostatočnú výrečnosť. Pokiaľ sa z vážnych príčin obhajoby nemôžete zúčastniť, musíte dekana požiadať o zmenu termínu. Okrem toho má samotná obhajoba viacero formalít, pre ktoré môže byť zmena čas komplikáciou.