PROFESIONÁLNI AUTORI

Náš tím tvoria vysokoškolsky vzdelaní autori s dlhoročnými skúsenosťami v tvorbe odborných podkladov.

DODRŽIAVANIE TERMÍNOV

Podklady odovzdávame vždy v dohodnutých termínoch, pričom ponúkame možnosť expresného vypracovania podkladov.

100% ORIGINALITA

Všetky podklady sú vypracované ako originál na základe požiadaviek klienta – žiadne plagiáty.

CENOVÁ PONUKA DO 24 HOD.

Do 24 hod. pridelíme autora, ktorý zváži individuálne požiadavky klienta a zašlem cenovú ponuku.

Najväčšia prekážka bakalárskej a diplomovej práce? Prokrastinácia!

Témy sú vybrané, požičiavanie kníh je v plnom prúde a spolužiaci dokončujú prvé kapitoly. Len vo vašom priečinku bakalárska práca stále nesvieti ani jediný riadok. Tento problém, ktorý trápi predovšetkým ľudí v slobodnom povolaní a študentov, teda tých, ktorí majú síce povinností nad hlavu, ale pomerne voľné termíny, sa nazýva prokrastinácia.

Prokrastinácia, ako sa nazdávajú psychológovia, je jedným z najväčších novodobých prekážok výkonnosti. Vzniká z viacerých príčin. Buď ste ako študent doslova zavalený povinnosťami a mozog ich v strese podvedome „odsúva“ na neurčito, alebo jednoducho nie ste typ, ktorý by si vedel sadnúť nad diár, vyznačiť vlastné termíny a pustiť sa do práce. Dôvodom môže byť aj lenivosť, ale s tou sa dá čo to robiť.

Ak vás prokrastinovanie, teda odsúvanie dátumov, povinností a práce doslova ubíja, je čas s tým niečo robiť. Nájdite si počas vianočných sviatkov čas a urobte niečo pre seba a svoju prácu. Začnite odbúravaním prokrastinácie. Aj keď to vyzerá ako boj s vlastnou vôľou a zlozvykmi, možno vás prekvapí, že to nie je také ťažké.

Kalendár a timemanagement

Vypnite aplikácie, smart hodinky a pripomienky v telefóne. Prečo? Po prvé preto, že existuje niečo ako svalová pamäť. Ak chytíte do ruky diár, kalendár a začnete písať, pomáhate tým mozgu sústrediť sa na očakávané úlohy. Presvedčíte hlavu, aby to, čo píšete, brala ako záväzné termíny a naladila sa na blížiace povinnosti.

Druhou dôležitou vecou je, že aplikácie a pípanie telefónu vás akurát tak zvádzajú, aby ste okrem vypnutia pripomienky prebehli nástenku na sociálnych sieťach, skontrolovali kamarátov na lyžovačke, prečítali aktuality vo svete a zahlasovali, či má niektorá celebrita pekné alebo škaredé šaty. Vypnutie jednej aplikácie sa tak rovná hodinke času, ktorý vám vyšumí pod rukami.

Nezabudnite na dôležitý efekt odmeny. Ak si jednoducho sadnete, napíšete zoznam úloh a tie počas dňa/týždňa odškrtávate, stúpa vám sebavedomie a povinností viditeľne odbúda. Ktorý študent by z toho nemal radosť?

Pravidlo tridsiatich minút

Hovorí sa, že ide o jedno z najdôležitejších tajomstiev úspešných ľudí. Kedysi naše babky používali malé červené plastové jabĺčko, ktoré nastavili na tridsať minút. To bol čas, keď sa mal koláč upiecť v rúre. Rovnaký trik používajú aj manažéri a veľa šikovných ľudí. Ak chcú zvládnuť nepríjemnú úlohu, nastavia časovač na určitú (nie príliš dlhú) dobu a pustia sa do zadania. Nepríjemné? Možno. Užitočné? Rozhodne.

Celý princíp funguje na psychologickom efekte. Ak vieme, že ťažká či neobľúbená aktivita má „koniec“, že nad ňou nebudeme sedieť celý večer namiesto dobrého filmu, ale napríklad len tú spomínanú pol hodinku, ide nám robota akosi viac od ruky. Skrátka, vieme, že trápenie bude mať svoj koniec. Mimochodom rovnaká pomôcka vám uľahčí aj cvičenie či upratovanie.

Rozdeľte si úlohy

V knihe 7 návykov skutočne efektívnych ľudí sa dočítate, že v našom živote existujú viacero typov úloh. Jednotlivé opisy dáme stranou. Zapamätajte si len, že najväčšia chyba v efektivite je mýliť si nevyhnutné úlohy s tými dôležitými. A nahrádzať dôležité robením nedôležitých. Ako ich rozoznáme? Nevyhnutné úlohy sú tie, ktoré musia byť splnené na konci dňa. Nevyhnutné je odpísať profesorovi na mail, dať bakalársku prácu do tlače, priniesť si na skúšky všetko, čo je potrebné na prezentáciu.

Dôležité úlohy sú však iné. Správne napísať kapitolu, prečítať knihu, ktorá tvorí grodiplomovky, vyhľadať adekvátne citácie, vytvoriť hodnotnú praktickú časť. Dôležité úlohy sú tie, ktoré majú pre naše štúdium dlhodobé dôsledky. Sú menej príjemné, výsledok nevidieť hneď, ale vaša hlavná energia by mala smerovať práve sem.

Nevyhnutné úlohy sú väčšinou tie príjemné. V akej farbe bude väzba diplomovky? Čo si oblečiem na skúšky? Komu napíšem venovanie do vnútra záverečnej práce? Tie si nechajte ako odmenu úplne na záver, nedovoľte mysli, aby im v procese tvorby venovala priveľa času.

Pozor na rušičov

Aby ste pracovali efektívne, čítali, písali, čo preberali množstvo materiálu, musíte pracovať v prostredí, ktoré vám vyhovuje. Niekto sa dokáže sústrediť v kaviarni, niekto miluje atmosféru knižnice. Niekto však potrebuje svoj stôl, ticho, dostatok svetla. Zamerajte sa teda na to, aby ste sa mohli koncentrovať. Ak potrebujete pokoj a priestor, upracte si na stole a nechajte na ňom len miesto na notebook, knihy a lampu.

Vypnite rádio, televíziu, zrušte rôzne podmasy, ktoré vás odtŕhajú od práce. Nie, pri počúvaní súťaže v rozhlase sa nebude dobre sústrediť. Najlepšie sa vám bude pracovať v dobre vyvetranej miestnosti a s pocitom, že nebudete musieť nikam odbiehať. To znamená, že nemusíte ešte skočiť do knižnice pre knihu, že výsledky prieskumu vás čakajú v počítači a máte dosť navareného čaju na cele popoludnie.

Zapojená hlava

Ak máte pocit, že vám napriek všetkej snahe padá od únavy hlava, nedokážete sa sústrediť a práca nejde tak, ako má, mozog potrebuje prestávku. Pri dlhodobej psychickej záťaži (a písanie bakalárskej práce ňou rozhodne je) potrebujete vyvážiť vypätie.

Niekedy stačí len pravidelná prechádzka, niekoľko naťahovacích cvikov pred samotným písaním či prechádzka po miestnosti. Veľkou pomocou je aj vymeniť na chvíľu stoličku za fitloptu či zmena miesta. Ak ste doteraz sedeli za pracovným stolom, presuňte sa do obývačky, k jedálenskému stolu alebo sa k notebooku postavte. To pomáha predovšetkým pri písaní v noci, keď už telo naozaj protestuje.

Nikdy nechoďte na doraz síl. Možno sa vám podarí dva či tri dni po sebe potiahnuť, no potom sa ľahko stane, že hlava odmietne spolupracovať a vám doslova dôjdu slová a nápady. Radšej každý deň hodinka, než dva dni naplno a ďalších pár ani veta.

Prokrastinácia sa dá poraziť rôznymi spôsobmi. Tým najlepším zostáva správna motivácia a vidina odmeny na konci skúškového obdobia.